2017. április 4.

Kérdések és válaszok a drónokról

Mi is az a drón?
A Wikipédia szerinti definíciója:

pilóta nélküli repülőgép (angolul Unmanned Aerial Vehicle, UAV, am. „személyzet nélküli légi jármű”, vagy Remotely Piloted (Aerial) Vehicle, RPV, am. „távolról irányított (légi) jármű”, vagy drón (az angol drone szó jelentése here (méh) vagy igeként (méh)zümmögés), amely kezdetekben elsősorban katonai feladatokra alkalmazott olyan repülőeszköz, mely valamilyen ön- vagy távirányítással (leggyakrabban a kettő kombinációjával) rendelkezik, emiatt fedélzetén nincsen szükség pilótára. Amennyiben katonai célokra használják, a harci robotok egyik fajtája. Ellentétben a robotrepülőgéppel, mely – lévén saját maga a fegyver – használatakor megsemmisül, a pilóta nélküli repülőgépléghajó vagy helikopter többször is felhasználható.

Egyre több drón van a háztartásokban. Már a nagyobb műszaki üzletekben is szabadon beszerezhetőek. Ugyanakkor sokakat zavar a jelenlétük. Mit lehet tenni legálisan ebben az esetben? - tették fel kérdéseiket az olvasók az egyik internetes portálon.



A polgári repülésügyi hivatal szerint mintegy 100 ezer ilyen alkalmatosság van forgalomban. Azonban ez a szám óvatos becslés, hisz nincs bejelentési kötelezettség minden eszközre.
Sokan nem a boltokban vásárolnak, hanem maguk rakják össze ezeket.

" A szomszédom folyamatosan a kertem fölött röpteti a drónját? Megteheti ezt?" - kérdezte az egyik olvasó.
Nem, pláne ha a drón kamerával van felszerelve. (Manapság már szinte csak kamerával felszerelt drónokat lehet vásárolni. ) Ez csak akkor legális, ha a szomszéd/lakó hozzájárul.

"Már figyelmeztettem a szomszédomat, de nem történt semmi. Mit tehetek?" 

Ha a felhívás ellenére a drón tulajdonosa nem törli az addigi felvételeket, akkor jogi útra lehet terelni a problémát. Ebben az esetben keresetet kell benyújtani, a magánélet megzavarás miatt, valamint meg lehet tiltani, hogy a drón tulajdonosa a továbbiakban arra repüljön ( drón távoltartás :D ).

"Zavar a drón a kertemben. Egy slaggal lelocsolnám. Jó ötlet? - kérdezte egy másik olvasó.
Amennyiben valaki a kertjében "elfogja" a drónt az legális, lelőni inkább nem kellene - mondta egy ügyvéd. Megoldás lehet, hogy egy gyenge vízsugárral térítsék a föld fele (ne sérüljön meg), majd el lehet fogni a betolakodót.

"Mi van ha mégis eltörik a drón?"
(Megjegyzem nagyon sérülékenyek, egy rosszul végrehajtott leszállás esetén azonnal törik a propeller.)
A jogi gyakorlat szerint meglehetősen nehéz annak bizonyítása, hogy mikor esett kár a berendezésben, így az esetleges kártérítés kérdése is egyéni döntés alapján születhet.

"Szükséges-e valamilyen speciális biztosítást kötni a drónomra? " - jött egy következő kérdés.
Igen, amennyiben a drón súlya meghaladja az 500 grammot, felelősségbiztosítást kell kötni, melynek biztosítási összege 1 M frank.

"Szükség van engedélyre, ha drónt használok? "
Ez is a drón súlyától függ. Amennyiben az meghaladja a 30 kg-t, szükséges a polgári légiügyi hatóság engedélye. (Azt hiszem azért ilyen nem sok van a háztartásokban. :D )

" Milyen távolságra röptethetem a készüléket? "
Minden esetben a látóhatáron kell, hogy maradjon.

" A drónt egy videó-szemüveggel szállították. Használhatom ezt?"
Nem minden esetben. Az alapelv azt mondja ki, hogy amennyiben látást segítő eszközt kíván valaki használni, akkor szükséges a polgári repülésügyi hivatal beleegyezése.
Illetve akkor is lehetőség van a használatra, ha egy másik személy figyeli a drónt, és esetlegesen be tud avatkozni.

"Filmezhetek-e a drónommal egy koncerten vagy épp a Street Parade-n?"
Nem, amennyiben a csoport több mint két tucat embert tartalmaz, úgy 100 méteres körzetben tilos drónt használni.
Amennyiben mégis ilyen történik, az néhány száz frankos bírságot vonhat maga után (amennyiben kiderül, hogy kié az eszköz).

"Egy repülőtér mellett lakom. Repülhetek? "
A repülőterek közelében korlátozva van a drónok használata. A kifutó/leszállópálya 5 km körzetében nem lehet repülni drónnal.

"Szuper felvételeket készítettem, amin különböző emberek vannak. Közzé tehetem az Instagramon? "
Nem, csak abban az esetben ha felvételen szereplő emberel előzetesen hozzájárultak.

"... és ha live streamról van szó?
Ebben az esetben is csak akkor, ha nagyobb magasságból készül a felvétel és az nem sérti a személyiségi jogokat.

Ti kipótbáltátok már ezt az eszközt?
Esetleg zavarta meg valaki az életeteket ilyen tárggyal?
Hoznátok valamilyen szigorúbb szabályozást a használatra?





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése