Miután leszámoltunk a munkahelyen kell kapnunk egy igazolást/bizonyítványt, amiben jellemeznek bennünket, mint munkaerőt.
Ennek a papirusznak tartalmaznia kell a személyes adatokat, hogy mennyi időt dolgoztunk az adott helyen, a betöltött pozíciót, és a lényeget: hogyan láttuk el a munkánkat.
ITT megnézhettek egy mintát, hogyan néz ki egy ilyen dokumentum.
Tartalmát tekintve négy témára kell kitérni, ezek a:
- a munkahelyi teljesítmény,
- a feladatok elvégzése,
- a viselkedés
- és "az elbocsátó, szép üzenet."
Ezeken felül természetesen lehet kiegészítéseket tenni a dolgozó készségeire és képességeire, de ezek már nem tartoznak a kötelező elemek közé.
Szakmabeliként én fenntartásokkal kezelem ezt a dolgot.
Azt ugyanis nem lehet beleírni, hogy Gizike munkája nem ért egy kalap kakit sem, mert egész nap a körmét reszelte.
Ebben az esetben Gizike beperelhetné a munkaadót, még akkor is, ha egyébként annak igaza van.
Tehát marad a rózsanyelv.
Lássunk néhány példát:
- munkavállaló a rábízott feladatokat a legnagyobb megelégedésünkre végezte el,
vagy
- munkavállaló törekedett, hogy megfeleljen a követelményeknek.
Ebben az esetben az első a "nagyon jó" minősítésnek felel meg, a második a "rossz" kategóriába sorolható.
Lássuk mit írnak a viselkedésről:
- munkavállaló munkahelyi viselkedése példaértékű,
vagy
- törekedett a jó kapcsolat kialakítására a vezetőivel és kollégáival.
Itt szintén a nagyon jó és a nagyon rossz áll szemben egymással.
Találtam egy nagyon jó táblázatot a jellemzések összefoglalására. Akinek van már ilyen Zeugniss a kezében átnézeti, mit írtak róla a főnökei.
:)
(AL = Arbeitsleistung, AW = Arbeitsweise, V = Verhalten, S = Schlusssatz) | |
---|---|
Sehr gut | AL: Die Arbeiten wurden stets zu unserer vollsten Zufriedenheit erledigt. AW: Die Aufgaben wurden stets mit äusserster Sorgfalt und grösster Genauigkeit erledigt. V: Das Verhalten zu Vorgesetzten und Mitarbeitern war stets vorbildlich. S: Wir bedauern das Ausscheiden sehr und bedanken uns für stets sehr gute Leistungen. |
Gut | AL: Die Arbeiten wurden zu unserer vollsten / stets zu unserer vollen Zufriedenheit erledigt. AW: Die Aufgaben wurden stets mit Sorgfalt und Genauigkeit erledigt. V: Das Verhalten zu Vorgesetzten und Mitarbeitern war vorbildlich. S: Wir bedauern das Ausscheiden und bedanken uns für sehr gute Leistungen. |
Befriedigend | AL: Die Arbeiten wurden zu unserer vollen Zufriedenheit erledigt. AW: Die Aufgaben wurden stets mit Sorgfalt und Genauigkeit erledigt. V: Das Verhalten zu Vorgesetzten und Mitarbeitern war gut. S:Wir bedauern das Ausscheiden und danken für gute Leistungen. |
Ausreichend | AL: Die Arbeiten wurden zu unserer Zufriedenheit erledigt. AW: Die Aufgaben wurden mit Sorgfalt und Genauigkeit erledigt. V: Das Verhalten zu Vorgesetzten und Mitarbeitern gab zu Beanstandungen keinen Anlass. S: Wir danken für die Mitarbeit. |
Mangelhaft | AL: Die Arbeiten wurden im grossen und ganzen zu unserer Zufriedenheit erledigt. AW: Die Aufgaben wurden im allgemeinen mit Sorgfalt und Genauigkeit erledigt. V: Das Verhalten war insgesamt angemessen S: Wir danken für das Streben nach einer guten Leistung. |
Ungenügend | AL: Er/sie hat sich bemüht, die Arbeit zu unserer Zufriedenheit zu erledigen. AW: Er/sie bemühte sich, die Aufgaben sorgfältig zu erledigen. V: Er/sie bemühte sich um ein gutes Verhältnis zu Vorgesetzten und Kollegen. S: Wir danken bei dieser Gelegenheit. |
Helló!
VálaszTörlésJelenleg is szakmabeliként szólnék én is ehhez a témához.
Szerintem nem helyes német példát hozni egy referencialevélre, mivel a két országban más a megszokott nyelvezet – vannak dolgok, amelyek Németországban simán elmennek, de Svájcban nem.
A SECO oldalán lehet sok sok infót olvasni a referencialevél tartalmáról, így a törvénybe foglalt leírását is (Art. 330a Abs. 1 OR a teljes referenciáról, és Abs. 2 a munkáltatói igazolásról.) Fontos tudni, hogy a referencialevelet tilos kódolni, többek között pont azért, mert a kódoló és a dekódoló az esetek nagy részében nem ugyanazt a kulcsot használja. :) Minden referencialevél 4 kritériumnak kell, hogy megfeleljen:
- Igaz (wahr)
- Teljes (vollständig)
- Jóindulatú (wohlwollend)
- Tiszta, érthetõ (klar)
Módon kell megfogalmazni õket. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogyha Gizike azért lett kitéve a cégtõl, mert lopott, akkor azt bele kell írni. Ez gáz, mert ugye a Wahrheit // Vollständigkeit áll szemben a Wohlwollendes Verhaltennel, de az elõbbi kettõ nagyobb súllyal bír, annál is inkább, mert ha egy új cég felveszi Gizikét, és ott is lop, akkor bizony az a cég perelheti a volt munkáltatót, mert az nem informálta õket.
Fordult már velem elõ olyan, hogy egy munkavállaló, akit az elviselhetetlen stílusa miatt tett ki a cég évekkel korábban, visszatért és követelte, hogy írjuk bele a felmondási okot. Gondolom azt hitte, hogy ezzel majd el tud menni a bíróságra, de mikor visszaírtam neki, hogy majd akkor küldöm el az új verziót, ha a régit visszaküldte, akkor meggondolta magát. :)
Fontos megemlíteni, hogy egy referencialevelet 10 évig a munkaviszony befejezése utánig lehet megváltoztattatni, ill. kiállíttatni. Hogy mennyi értelme van ennek, az persze más kérdés – egy HR-esnek hamarabb szúr szemet egy nem odapasszoló datum, mint egy “zu unserer vollen Zufriedenheit” vagy “zu unserer Zufriedenheit.” Ugyanúgy feltünõ, ha nincs benne a felmondóok, vagy ha például jó egészséget kívánnak a dolgozónak.
Ha az ember új állásra jelentkezik, akkor az összes referenciának ott kell lennie, és nem csak az utóbbi 10 évnek, a hiányos dosszié az azonnal mínuszpont! (Én pl. visszamentem a pesti munkáltatóimhoz és írtunk referenciákat az otthoni munkámról is.)
Én szeretek referencialevelet írni, akár németül, akár angolul, szerintem remekül lemérhetõ belõle az, hogy az adott cég mennyire ad magára és az imázsára, és hogy igényesen válik-e el a munkavállalótól. Viszont a végére mindig odaírom, hogy nem kódolt a levél, hogy az elfogult olvasó ne akarjon túl sok konzekvenciát levonni belõle.
Itt egy elég jó leírás a svájci Zeugnisról: http://www.id.unibe.ch/unibe/verwaltungsdirektion/informatikdienste/content/e247/e17042/e15666/Richtlinien_Arbeitszeugnis.pdf
Két kiegészítés: reflevelet olvasni HR-esként azért is jó, mert láthatom, hogy hogy dolgoznak a kollégák (lehet szörnyülködni ;)) és mert egy jó Zeugnis bizony a karrierje végéig elkíséri az embert - így tudsz valakinek hosszú éveken át indirekt módon segíteni. :))
VálaszTörlésKorrekció: a "német" referencialevél példát elismerem, hogy benéztem :) most látom, hogy Basellel datálták. - okoskatörp
VálaszTörlésKöszönöm a kiegészítést.
VálaszTörlés:)
Én a magam részéről nem szeretem olvasgatni ezeket a leveleket.
Ahogy egy jó referencialevél kiemelhet, úgy el is süllyeszthet valakit.
:(
Elég hozzá egy olyan főnök, akivel nem vagy jóban. Erre van saját példám is.
:(
Független attól, hogy a munkádat hogyan végezted.
Nem kötelezõ elfogadni amit a cég ír! pont ez a lényeg. mitöbb, az OR 330 a Abs. 2 pont erre lett kitalálva. Ha te mint munkavállaló úgy ítéled meg, hogy nem felel meg a Zeugnis, és hogy a cég nem is fog neked normális doksit kiállítani (mert mondjuk nem kedvel a fõnök) akkor kérheted az egyszerüsítettet. Biztos, hogy rá fognak kérdezni, hogy miért, de könnyebben elfogadják a magyarázatot. :)
VálaszTörlésHm, nem győztél meg.
Törlés:)
Egy: ha nem fogadja el a delikvens, akkor azt az új cég megítélheti hátrányosan is.
:(
Kettő: Ez az egész Zeugnis olyan svájci.
Törlés:)
Ha valakinek adok referencialevelet (mint ahogy a neve is mutatja), azzal meg voltam elégedve. Akinek nem adok, azzal nem. Vagy leegyszerűsítve én rúgom ki, és akkor nincs miről beszélni. Mint amikor Gizike lop. Kap egy rendkívül felmondást (rosszabb esetben fegyelmivel), és ennyi.
:)
Ez a Zeugnis olyan "kerülgetjük a forró kását" eset.
:D
Tudom, nem tudok svájciul gondolkodni...
VálaszTörlés:D
Nem nem! Neked kötelezõ referenciát adni, hacsak a munkavállaló külön nem kéri, hogy ne adj. 3 hónapra nem szoktak, mert annyi idõ alatt nehéz a karaktert kiismerni, de a Fürsorgepflicht elõírja, hogy alapjáraton kötelezõ. (Ez a 330 a Abs 1. :))
VálaszTörlésHa nem lennék HR-es és nem magam írnám a referenciáimat ( ;)) akkor biztosan megmutatnám valakinek a doksit mielõtt rábólintanék. És olyan esetekben, ahol érzi az ember, hogy nem számíthat jóindulatra a menedzsment részérõl, a rövidített verziót kell kérni, és keresni kell 2 referenciaszemélyt a cégnél, aki telefonon tud és hajlandó jó referenciát adni.
Ja és még egy fontos pont: a referencia levelet soha ne egy laikus írja, és a hivatalos referenciát (telefonon) se a fõnök adja, mert óriási szarvashibákat követnek el, mivel nem ismerik a "virágnyelvet" :)
Köszi, nagyon hasznos dolgokat írsz,
TörlésIgen, azt tudom, hogy kötelező adni. :)
Ettől még nem szeretem. :)
Én három hónapra kaptam olyant, amit nem tennék ki az ablakba. :D
Persze, akkor még nem tudtam, hogy a referencia nem a rossz, hanem a minusz rossz kategória.
:D
Nem kedveltük egymást a főnökkel és akkor még szépen fogalmaztam.
Most én is magamnak írom és remélem csillagos hatos lesz.
:D
Tehát tilos a referencialevelet "kódolni", de ne írja a laikus (pl. a line-manager, project lead, stb.) mert nem ismeri a "virágnyelvet"?
TörlésMost akkor hogyan van ez? :)
... és akkor pl. a hivatalos telefonos referenciát ki adja? Már bocs, de a HR? Nem akarok senkit megsérteni, de szerinted mit a tud az átlagos HR-es arról, hogy ki/milyen vagyok én (vagy bármelyik másik kollégám), és hogy a fenti kategóriákban milyen teljesítményt nyújtottam? Az én konkrét esetemben az eddigi cégeimnél semmit sem tudtak erről (kivéve azt az egészen kicsi svájci céget, ahol a két tulaj volt a főnök, és ők írták a referencialevelet is. HR mint olyan, nem volt a cégnél.).
Ha te kivétel vagy, és ismered az összes "hozzád tartozó" embert, akkor elnézést.
Elképzelem, hogyam mehet ez valójában. A főnök, aki ténylegesen ismer, érti, és tudja mit csináltam, ír magától valamit, ami HR-es nyelven értelmezve akár teljesen mást is jelenthet. Vagy odamegy a HR-eshez, elmondja hogy 1..X-es skálán hol volt a kedves dolgozó, melyik projekteken dolgozott, a HR-s meg "lefordítja" virágnyelvre?
Én/mi kis cég voltunk, tehát a referenciát én írtam/írom.
Törlés:)
Így nem gond.
Nagy cégnél nem tudom, hogy megy.
A telefonos referenciánál nem a HR adja, hanem egy előre "lezsírozott" ember.
Ez általában mindig pozitív.
:D
Minő véletlen...
Úgy értettem, hogy kötelezõ a nagyreferenciát kiadni, nem elég csak röviden, hacsak nem kérik külön. :)
VálaszTörlésHa nem tetszik a referencia amit kaptál, nyugodtan kérj másikat, és 3 hónapra szerintem tényleg elég a kisreferencia is. Meg se kell indokolnod, hogy miért szeretnél változtatni, elég csak az igényt bejelenteni.
Egyébként igazad van, egy rossz referencia tényleg sokat számít, de spec. a kollégáim közül a legtöbben azt mondják, hogy el sem olvassák, mint ahogy a bemutatkozólevelet sem az önéletrajz mellett. Én mindig ezekkel kezdem :D (biztos azért, mert én sem tudok "svájciul gondolkodni" ;))
Sok sikert a referenciaíráshoz! Ha szeretnéd, szívesen átolvasom (személyes adatok nélkül persze.)
Köszönöm az értékes, - helyi tapasztalattal bíró - szakértő hozzászólást.
TörlésRemélen, sokaknak hasznos lesz.
:)
A felajánlást köszönöm, ha kapok (privátban) egy elérhetőséget, élni fogok vele.
:)
Majd kiagyalom, hogy tudok privatban írni, és elküldöm a címemet! :)
TörlésA svajcok@gmail.com-ra jöhet.
Törlés:)
Vagy a FB-on is fenn van a blog.
Ahogy gondolod.
:)
Géza: a szabály az, hogy a HR adja a referenciát, és gyakorlatilag csak a Zeugnis-ban leírtakat ismételheti. Ezért nem szoktak telefonos referenciákat kérni direktben a cégtõl, hanem "referenzperson"-okat kérnek. :)
VálaszTörlésMondok egy példát a virágnyelv nem ismeretére, és arra, hogy nem kell ahhoz se rosszindulatúnak lenni, sem pedig kódolni tudni ahhoz, hogy az ember elszúrjon valamit. Jött hozzám egy fodrász, és panaszkodott, hogy habár remek referenciákkal bír, nem veszik fel sehova, hiába van vendégköre, stb. Mondtam, hogy mutassa meg a referenciát, amit az elõzõ fodrászat vezetõje írt. Tényleg nagyon jó volt, és hogy a lány remek vevõcentrikus hozzáállását méltassa, a következõ mondatot írta: "Frau Schmidt rendkívül odaadóan végezte munkáját, szinte éjjel-nappal a vendégei rendelkezésére állt." Ezt mindenki úgy értelmezte, hogy extra szolgáltatásokat is nyújtott az illetõ a müszak után. Nem volt kódolva, nem volt igaz, és jóindulattal írták. Csak az olvasó automatikusan többlettartalmat olvas bele, mivel megszokta, hogy mások viszont a tiltás ellenére igenis kódolnak.
Ezért nem kívánunk jó egészséget se (mert virágnyelven azt jelenti, hogy az illetõ sokat betegeskedett), nem írjuk azt, hogy sehr freundlich mit den Kollegen (mert az azt jelenti, hogy csak a hímnemü kollégákkal volt barátságos az illetõ.) Ezért írja a HR, mert jobb esetben õk tudják, hogy mi mit jelenthet, míg egy project manager. vagy egy építésvezetõ ezt nem tudja, és nem is kell, hogy tudja.
Egyébként a folyamat pont úgy van, ahogy leírod. A munkatárs felmond, a HR-es elküldi a fõnöknek a kérdõívet, hogy milyen volt a beosztott az 1-5-ös skálán a felsorolt a munka elvégzéséhez releváns tulajdonságokban, plusz írjon példát a projektekre, amiket a munkatárs vitt. A HR-es utána lefordítja virágnyelvre (vannak erre külön szoftverek is :)) és utána elküldi láttamozásra az érintetteknek. Ilyenkor mindkettõ beleszólhat még, ha valami változtatást szeretne. (Gáz az, amikor a fõnök visszaír, hogy így túl jó, és utána kell javítgatni, és eladni valahogy a munkatársnak... ;) megelõzhetõ úgy, hogy az ember elõször a fõnökkel egyeztet.)
Egy jó referencialevél, ami személyreszabott, min. 2 óra alatt készül el, és utána jön a finomítgatás.
Tehát akkor végső soron az az egészben a jó, hogy az is félreértheti aki akarja, meg az is, aki nem. Mindezt úgy, hogy (legalábbis nagyobb cégeknél) olyan írja, aki életében nem dolgozott a célszeméllyel, vagy nem is találkozott vele talán csak a céges karácsonyi vacsorán :)
TörlésLehet, hogy egyszerűbb lenne, ha mindenki kapna osztályzatot a négy szempontból, az legalább objektív lenne valamilyen szinten. Vagy inkább az sem.
Esetleg tökre felesleges ez az egész. Ja, és ha valaki lopott, az inkább rendőrségi ügy. Ha meg már nem az, kifizette, leülte, megbűnhődte, akkor nem nagyon kellene benne lennie a referenciájában, nem?
Mondjuk én nem panaszkodom, eddig még jól jöttem ki ezekből.
Bezzeg még magyarországon egy nagy-nagy multinál mi (igaz belső használatra) elég egyértelmű osztályzatokat kaptunk: 1-től 4-ig, greatly exceeds / exceeds / meets / does not need expectations. Ennyi.
Amikor a hóhért akasztják, jöjjön az én véleményem.
Törlés:)
A HR ebben a formában túl van misztifikálva, és ez nem szerencsés.
Sok esetben döntenek "életről, halálról" releváns tapasztalat nélkül, hallomás alapján.
:(
A végére egy sztori: legutolsó otthoni munkahelyemen egy olyan pali volt a főnököm (CEO), aki szerint női vezető nem lézetik. Nőt, csak ágyban szétvetett lábbal , vagy a konyhában fakanállal tudott elképzelni.
Vajon milyen értékelést adott (volna) ki a kezéből?
:(
Szóval, csak óvatosan kellene bánni ezekkel a Zeugnisokkal.
Tudom, Geza. Csak kibicelek. :) ;)
VálaszTörlésEzt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésEgyszer a cég ahol dolgoztam munkatársat keresett, irodavezetői pozicióra. Jöttek a jelentkezések. Én olvastam először majd a főnök. Az egyik nagyon tetszett neki én viszont megakadtam azon, hogy az illető remekül tud delegálni. Mondtam a főnöknek, hogy inkább olyan valaki kellene aki dolgozni tud. Ettől függetlenül az a pasi lett a nyerő. 6 hónapot töltöttt a cégnél. Én akkor már 7 éve ott voltam. Főnök elvitt ebédelni és elnézést kért a pasi miatt, majd kirugta. :-)
VálaszTörlésOtthon ilyet szóban kapsz, lehetőleg 20 kolléga jelenlétében,és ejnyebejnyével kezdődik,pedig előző nap te voltál egyetlen aki maradt este 9-ig túlórázni.
VálaszTörlés3 nagy multi svajci cegnel lattam az alabbiakat
VálaszTörlés- a fonok irja a Zeugnist, szemelyes kommentekkel kiegeszitve, elvegre o ismer, nem a HR, HR be sincs vonva
- a fonok rohadtul elfoglalt, a HR is, rabizzak a tavozo kollegara hogy irja meg a sajat Zeugnissat sajat maganak, majd a fonok elolvassa hogy ne legyen azert total kamu az egesz es alairja. (csak akkor mukodik ha szerettek a cegnel) Mindenki orul, a fonoknek nem kell 2 orat toltenie egy Zeugnissal, meg van mas fontosabb dolga is, HR szintugy, a tavozonak meg lesz egy olyan refernciaja amilyet csak akar.
- a fonokot kirugjak a cegtol, kene irnia olyan idokozi Zeugnisst, de mivel ki van rugva nem tul lelkes, nem tokol 2 orat per besztott. HR-t cseszegetik az alkalmazottak hogy kapjanak Zeugnisst, az uj fonoknek lovese sincs ki mit csinal. Vegul a HR ir mindenkinek egy tok semmitmondo papirt.
Akkor van gond ha a ket veglet talalkozik, es az ilyen zeugnissokba akar valaki belelatni valami titkos rejtett tartalmat.
Oda kell irni, meg kell kerni oket, hogy legyen rajta a Zeugnisson explicit, hogy Ez marpedig nem egy kodolt Zeugniss.
A masik a referenciaszemely, bar nem tudom annak is mennyi ertelme van. Komolyan, miert varja el barki is, hogy tartsam a kapcsolatot a 5-6 evvel ezelotti fonokeimmel, kollegaimmal (valthatnak melo, lakhelyet, telefonszamot, stb), akkor is ha joban voltunk, meg hogy azok emlkezzenek ram, es relevans infokat adjanak rolam.