2013. július 12.

Vár itt, vár ott II. - Habsburg vára

A meglepő megtapasztalás után, miszerint egyik vár éri a másikat a környezetemben, nem ment el a kedvem, folytatom a sorozatot.
Ismét nem kell messzire menjek, csak irányt váltok, és most keletre indulok.
A házunk emeleti szobájából is látható a következő célállomás: Habsburg vára.


Igen, nem véletlen a név.
J

Néhány szó a Habsburg család eredetéről:
A család eredete a 10. századik nyúlik vissza. Az első név szerint ismert ős, Gazdag Guntram volt, bár ő még nem viselte a Habsburg nevet (973-ban halt meg). A Habsburg név a 11. században ragadt az alemann eredetű családra, amikor II. Ottó, a mai Svájc területén Aargau kantonban, az Aare és a Reuss folyók egybefolyásánál fekvő Habichtsburg grófja lett. 
Már forrás szerint a várat Guntram unokája, Werner építtette, aki egyébként 1002-től már strassburgi püspök is volt. A vár neve magyarul Héjavárat jelent, és innen ered az ismert Habsburg családi címer is. 


Birtokaik kezdetben főleg a sváb hercegségben terültek el, amit később elzászi területekkel egészítenek ki. Később a svájci területekről elüldözték őket a svájciak, és ezzel nagyjából egyidejűleg a magyarok és csehek közötti ellentéteket kihasználva megszerezték maguknak első kelet-ausztriai birtokaikat.

A legenda szerint a falu határában található várat Radbot, Habsburg grófja építette 1020 körül. Mégpedig azért, mert egy vadászat során a kedvenc madara, egy sólyom megszökött, majd hosszas keresgélés után egy sziklán pillantotta meg. Ekkor határozott a vár megépítése mellett.

Akárhogy is történt, akárki is építtette, a vár áll a mai napig. Nagyon kellemes környezetben, egy kis mindössze 500 főt számláló kis község határában.


A várat többször felújították, remek kirándulóhely. Múzeum mellett, étterem is helyet kapott. Az étterem olyan népszerű, hogy minap szerettem volna néhány saját fotót készíteni, ám nem sikerült, mert nem találtam parkolóhelyet (!) Pedig nem kicsi. Persze, miért ebédidőben mentem? :)
Sok ifjú pár választja esküvőjük színhelyéül, hisz nagyon szép a környezet, igazán maradandó emlék lehet.
Ezek mellett sok hagyományőrző programot is szerveznek.




Itt láttam egy olyan ötletes megoldást, ami nagyon eredeti. Mivel a parkolóból kis sétát kell tenni, hogy felérjünk a várba, kölcsönvehető esernyőket helyeztek ki a látogatók részére, rossz idő esetére.



Mindent a várról itt:
És  itt:

3 megjegyzés:

  1. Szuper írás, köszi. Eszembe jutott ezzel kapcsolatosan valami:

    Az hogyan lehetséges, hogy Napóleon seregei anno 1799 közepén, végén és 1800 elején Genfben, Lausanne-ban és Baselben állomásozhattak, miközben az osztrákokat készültek újra kiűzni az olaszoktól? Volt megállapodásuk Svájccal? Ezt próbálom most épp kideríteni..ha esetleg van infód a svájci oldalról, megköszönöm...:)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Itt még nem tartok a történelem feldolgozásában, de amikor a demokráciáról írtam, ott a forrás tett róla említést: " a legnagyobb problémát ezekben az időkben az okozta, hogy a nemesség, vagy néhány vagyonos család próbálta kizárni a népet a döntéshozásból. Ez odáig fajult, hogy 1798-ban Vaud vidéke a franciák segítségét kérte. A hadsereg egészen Bernig vonult, el is foglalva azt.

      A franciák saját mintára szerettek volna köztársaságot csinálni, de ez az adott körülmények között nem valósulhatott meg, hisz a népesség három különböző fajból — német, francia, olasz — tevődött össze, és végül, ahol a faji, nyelvi különbségek mellett — a Reformáció óta —, vallási szakadás is történt, ennek megfelelően egyes kantonokban protestánsok, másokban katolikusok jutottak hatalomra, elképzelhetetlen volt egy francia mintájú centralizáció, amely ezt a faj és szokásban eltérő, erkölcsökben pedig különböző súlyú népességet kormányozni és igazgatni tudta volna.
      Napóleon éles szemével ugyanis hamar észrevette, hogy a «centralizáció nem alpesi virág», és 1803-ban Párizsba hívatta a két párt vezető embereit egy új alkotmány kidolgozása érdekében.
      December 12-én St. Cloudban tartott kihallgatás alkalmával a svájci delegáció tagjai előtt világosan kifejtette azokat az indító okokat, amelyek őt a föderatív megoldás mellé állították.
      «Minél többet gondolkozom» — mondta, — «országuk különleges természete, s az azt alkotó elemek sajátossága felett, annál inkább erősödik bennem az a meggyőződés, hogy országukat lehetetlen egységes kormányzati rendszernek alávetni, mert hiszen minden a föderális berendezés szükségessége felé vezet.
      Micsoda különbség van például az Önök városi és hegylakói között. Ki vármák-e Önök a demokratikus kantonokat arra kényszerítem, hogy ugyanazon kormányzat alatt éljenek, mint a városok; vagy gondolnak-e arra, hogy a városokba bevezessék a tiszta demokrácia rendszerét? Önök képtelenek lennének egy központi kormányt elviselni.
      Napóleon az «Acte de médiation»-ban új konstitúciót adott a svájci népnek (1803).
      Visszaállította a kantonok szuverenitását, hogy véget vessen a központosítás és a kantonális rendszer hívei között elfajult harcnak.

      Svájc ismét konföderáció lett, berendezésében azonban már meghaladta az államszövetség (fédération des États) fogalmát, de még nem érte el a szövetséges állam (État fédératif) fokát. "

      Remélem ki tudom majd egészíteni pontosabb adatokkal is.
      Számomra nagyon érdekes volt Napóleon éleslátása.
      :)

      Törlés
    2. Koszonom!!!
      En most az o eletet tanulmanyozom, fontos szereploje lesz az egyik kartyamnak. Az egesz csalad nalunk Napoleon-lazban eg! :)

      Nagyon varom a kiegesziteseket is es az osszes svajci osszefuggest a franciakkal, nemetekkel, olaszokkal. Igy egy picit gyorsabban haladhatok, hala neked! Nem kell a svajci kutatasokat kulon elvegeznem, hiszen a franciak rengeteg mas nemzeti kapcsolattal birtak es persze ma is, de en a svajcival nem voltam mostanaig kepben... ;)Orulok, hogy felvetted a temat es neked is tetszik. Szerintem sokan leszunk halasak meg erte! :)

      Törlés